• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
ATEŞNET
SİTE HARİTASI

Kanseri Kapı Dışarı Etmenin Yolu


Kanseri Kapı Dışarı Etmenin Yolu

12 Kasım 2008 11:59          Kanseri yenmekten daha önemli olan şey, kansere hiç yakalanmamak... İşte kanserin sizden uzak olması için yapmanız gerekenler...

     Amerikalı kanser uzmanı Dr. Mitchell Gaynor kendisini ve ailesini kanserden uzak tutan formülü VATAN’a anlattı.
     Ben bir kanser uzmanıyım ve her gün büyük acılara şahit oluyorum. Hastalarımı tedavi edebilmek ise en büyük mutluluğum. Ancak önemli olan kansere yakalanmadan yapabileceklerimizi keşfetmek. Bu zor olsa da mümkün. Kanserden korunmanın farklı yolları var. Sağlıklı beslenmek de bu yollardan biri... “Zaten yiyoruz bu sebzeleri, meyveleri” diyebilirsiniz. Ama tam olarak öyle değil, herşeyden yeterli miktarda vermeliyiz bedenimize. Haftada bir kez yenen 1-2 porsiyon sebze ne yazık ki kanserden korunmakta yetersiz kalacaktır. Ancak belirli miktarlara ulaşıldığında etkili olmaya başlar bu yeşil dünya organizmamızda...
     30 dakika egzersiz
     Nasıl günde üç paket sigara içen bir kişinin kanser olma ihtimali bir paket içene göre daha fazlaysa, daha çok ve doğru miktarda sebze-meyve yiyen bir kişinin daha az yiyene göre korunma ihtimali de çok daha fazladır. Biliyor musunuz, eğer bu ülkedeki nüfusun büyük çoğunluğu gibi besleniyor olsaydım, şu an korkudan titriyor olurdum. Hayır ben aynen sizlere tavsiye ettiğim gibi yiyip içiyorum, ve tabiî ki ailem de... İşte ailemi ve kendimi kansere karşı korumak için uyguladığım program:
     * Güne mutlaka 30 dakikalık bir egzersiz programıyla başlarım. Bu çalışmada ağırlık kaldırma mutlaka yer alır. Bunu takiben 30 dakikalık meditasyonu hiç ihmal etmem, o benim gün boyunca yanımda olacak iç huzurunu verir bana.
     * İşe başlamadan şu karışımı hazırlatıp içerim: 2 kereviz sapı - 2 havuç - 1 pancar - biraz maydanoz - yarım salatalık - 1 elma... İşte sizi gün boyunca ayakta tutacak bir enerji içeceği... Ayrıca hergün üç fincan yeşil çayımı mutlaka içerim, fırsat buldukça meyve yerim. Tüm bunlara ilave olarak her gün 300 mgr dokosaheksaenoik asit (DHA), 200 mgr koenzim 10, selenyum ve E vitamini desteklerini almayı da unutmam.
      * Eşim ve ben oldukça basit bir şekilde besleniriz. Organik ve çoğunlukla sebzelerden geliştirilmiş yeni tarifler eşimin başlıca eğlencelerindendir. 10’lu yaşlarında olan oğullarım bolca organik süt tüketirler ve beslenmeleri sebze ve meyve ağırlıklıdır. Büyük oğlum tam bir salata delisi ve beni bundan fazla mutlu edecek ne olabilir bilmiyorum.
      * Her iki çocuğum da her gün DHA takviyesi alıyor. Hazırladığımız sebze sularının tadını pek hoş bulmadıklarında milkshake’lerinin içine koyuyoruz bu karışımları. O zaman bayılarak içiyorlar.
     Erken teşhis önemli
     Böyle yapınca ailemin sağlığından endişe duymadan uyuyabiliyorum çünkü biliyorum ki bu program onları pek çok hastalığa karşı koruyacaktır. En başta da kansere karşı. Beslenmenin koruma üzerindeki rolünün bir başka örneği Japonya’daki kanser oranları olabilir. Japon erkekleri gerçek birer sigara tiryakisi ve belki de Türklerden sonra en çok sigara içen halk. Ama onlarda görülen akciğer kanseri oranı dünya ortalamasına göre yarı yarıya az. Meme kanseri ve prostat kanseri çok çok nadir görülüyor. Doğudaki beslenme sistemi soya, yosun, bolca yeşil çay, balık, haşlanmış pirinç ve çok çok az yağdan oluşuyor. İşte size beslenme düzeninin kanser üzerindeki çok somut bir etkisi. Beslenme sistemimizi doğru yere oturttuktan sonra yapmamız gereken bir şey daha var kanserden korunmak için... O da erken teşhis yöntemlerinden faydalanmak. Şikayetiniz olmasa da yukarıdaki tabloda yer alan kontrolleri yaptırmanız gerekiyor.
   Kanseri erken teşhis için düzenli kontrol şart
KADINLAR İÇİN
Test türü Yaş Süre
Komple kanser taraması 20-30 yaş 3 yılda bir
Komple kanser taraması 40 yaş ve üzeri Her yıl
Meme muayenesi 20 yaş ve üzeri Her yıl
Kişisel meme muayenesi 20 yaş ve üzeri Her ay
Pelvis muayenesi 18 yaş ve üzeri Her yıl
Mamografi çekimi 40 yaş ve üzeri Her yıl
Kolonoskopi 40 yaş ve üzeri Her yıl
Kan testleri 40 yaş ve üzeri Her yıl
ERKEKLER İÇİN
Test türü Yaş Süre
Komple kanser taraması 29-39 yaş arası 3 yılda bir
Komple kanser taraması 40 yaş ve üzeri Her yıl
Kişisel testis muayenesi 20 yaş ve üzeri Her ay
Kolonoskopi 45 yaş ve üzeri Her yıl
Kan testi 45 yaş ve üzeri Her yıl
Yağlar kanseri davet edebilir
     Kanserle mücadele eden yağların başında balıklardaki Omega-3 gelir. Omega-3, eksi 75 dereceye ulaşmadan katılaşmaz. Balıkların ısınma ihtiyaçları su soğudukça arttığı için soğuk sularda yaşayan balıklarda daha fazla Omega-3 bulunur. Eskimoların kansere en az yakalanan ırklardan biri olmasının sebebi de budur. İngilizler’in 24 Avrupa ülkesinde yaptıkları araştırma sonuçlarına göre, hayvansal yağlarla beslenen ülkelerde yükselen kanser oranları, balık ve balık yağları yüksek gıdalarla beslenen ülkelerde ciddi bir azalma göstermiştir. Japonya’da yapılan bir araştırmada prostat kanserine yakalanan Japon erkeklerinin balık tüketmeyen gruba dahil oldukları dikkat çekmiştir.
Östrojen etkeni
     Omega-3 fazla olmasa da bazı sebzelerde mevcuttur. Bunlar keten tohumu, kenevir tohumu ve hasır otudur. Fakat bu yağları yemek pişirmede kullanmayın, salatalarınıza koyun ve karanlıkta ve serin bir yerde saklayın.
     Dr. Gaynor, meme kanseri geçirmiş insanlara soya, keten tohumu gibi östrojen üretimini arttıran gıdaları yememesi tavsiye edilir. Oysa ki siz başka bir şey söylüyorsunuz...
     Evet, tam tersini söylüyorum ve bunu yalnızca ben değil, tıp bilimi söylüyor. Meme kanseri olsanız dahi soya tüketmelisiniz. Şimdi size neden böyle olduğunu anlatmaya çalışıcağım. Evet yüksek östrojen seviyesi meme kanseri oluşumunu hızlandırır ama bizim sözünü ettiğimiz bitkisel östrojen tam tersinde etkindir. Vücudumuzun ürettiği östrojen, soyadan alacağımız östrojenden 5 bin kat daha kuvvetlidir. Bir liman düşünün ve bu limana sadece belli bir özelliği olan gemiler yanaşabilsin. Bu gemilerin adı östrojenler olsun. Eğer liman doluysa bu östrojenler yanaşamazlar öyle değil mi? Peki liman kimler tarafından doldurulmuş? Bizim bitkisel östrojenlerimizle. Yani 5 bin kere daha güçlü olan yanaşamamış, zayıf olan önce davranıp yanaşmış. Bu durum östrojen hormonuna duyarlı tümörleri hiç memnun etmeyecektir, zayıf östrojen seviyesi büyüyüp gelişmesine imkan vermeyecektir. Nasıl? Mantıklı değil mi?
MUCİZE BESİN SOYA
     Soya doğada bulunan en yüksek protein kaynağıdır. Soyada bulunan geistein, diadzen ve glycitein ise az önce bahsettiğimiz bitkisel östrojenlerdir. Isoflavones olarak da isimlendirebileceğimiz bu maddeler kolesterolü düşürür, kadınlarda hormonal dengeyi düzenler, sıcak basmalarını durdurur, kemik erimesini yavaşlatır ve kansere karşı korur. Kanser, kan olmadan büyüyemez, bunu sağlamak içinde kendine yeni damar yolları yaratır ve gelişmeye başlar. Tümör bu yeni yolları nasıl açacağını öğrenene kadar ufak ve güçsüzdür. Yapılan araştırmalar soyanın, bu yeni kanalların büyümesine engel olabildiğini göstermiştir. Kanser hücrelerinin bir diğer hilesi, yüksek seviyelerde stres proteini üretmektir. Böylece bağışıklık sistemimizin ataklarına karşı kendini koruyabilmektedir. İşte soyadaki genistein stres proteinlerini baskılamakta çok başarılıdır. Japonya’da meme kanseri oranı Amerika’dan 6 kez daha azdır, yine prostat kanseri oranında 4 kez daha düşüktür. Soya prostat kanserinden korunmada da çok etkendir. Soyanın tadına alışmaya başlasak iyi olacak sanırım ne dersiniz? 
YAĞ ÇEŞİTLERİ
     DOYMUŞ YAĞLAR: Hayvansal gıdalarda bulunan ve oda sıcaklığında katı kalan yağlardır. Süt, krema, tereyağı, peynir, kuzu eti, hindistan cevizi gibi gıdalarda yüksek oranlarda mevcuttur. Katı yağların kanser yaptığına dair kesin bir bilgi olmamasına rağmen alımını azaltmak faydalıdır. Karaciğerimizin kolesterol üretmek için katı yağları kullandığını biliyoruz. Yüksek kolesterol şikayeti olan kişilerin bu yağlardan sakınması gereklidir.
DOYMAMIŞ YAĞLAR: İki türlü doymamış yağ vardır: Omega-3 ve Omega-6. Omega-3 balıkta ve bazı sebzelerde bulunur. Bunlar soğuk suda yaşayan balıklar, keten tohumu, kenevir tohumu, ceviz yağıdır. Kalp hastalıkları ve kanserde koruyucu etkileri ispatlanmıştır. Omega-6, mısır, pamuk çekirdeği, ayçiçeği yağında mevcuttur. Toplam kolesterolü düşürür ve iyi kolesterol üzerinde etkendir.
YARI DOYMUŞ YAĞLAR: Bitkisel yağlar, fındık yağı bu gruba girer fakat en zengini zeytin yağıdır. Kalp ve kanser hastalıklarında koruyucu özelliği vardır.
TRANS-YAĞLAR: Bu yağ türü doğada bulunmaz. Margarinler, hazır kek ve pastalar, katılaştırılmış sıvı yağlar, raf ömrü uzatılmak istenen ürünler, bunların hepsi hidrojene edilmiş yağ ihtiva ederler. Bunların tek bir molekülünü dahi yememelisiniz.
Kanserin düşmanı amino asitler
Amİno asİtler en küçük mikroptan tutun da Einstein’in beynine kadar tüm canlı varlıkları oluşturan proteinlerin parçasıdır. Bu moleküller toplam ağırlığımızın yüzde 20’sini oluşturur. 20 önemli amino asit bulunsa da bunlardan sekizi “gerekli” diye nitelendirilir. Çünkü bunları mutlaka ayrı olarak almak gerekir. Diğer 12 amino asit ise vücudumuz tarafından başka maddeler kullanılarak üretilebilir. İki tür amino asit kansere karşı etkilidir. Bunlar arjinin ve glutamin’dir.
ARJİNİN
     Bu amİno asit alındığı dozaja göre, erkekte üreme gücünü artırır, vücuttaki zararlı maddeleri etkisiz hale getirir, yaraların ve yanıkların iyileşme sürecini hızlandırır, kas hücrelerini geliştirir ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirerek kansere karşı direnci yükseltir. Kanserle savaşan doğal katil hücrelerin hareketlerinde üç kata yakın artış sağlar. İngiltere’de yapılan bir araştırmada kolorektal ameliyata girecek 18 hastaya üç gün boyunca artan miktarda arjinin verildi. Sonuçta tümörlerin içine sızan lenfosit hücrelerinin fazlalaştığı gözlendi. Arjininin tümörlerin yayılmasını engellediği, büyümesini yavaşlattığı ve direnci artırdığı da biliniyor.
    
Hangi gıdalarda bulunur?
Arjinin fıstık, fıstık ezmesi, badem, kaju, fındık, sarımsak ve çikolatada bolca bulunur. Ancak karaciğerde kansere neden olabilen aflatoksin maddesini içerdiği için fıstık ve fıstık ezmesi tüketmek tavsiye edilmiyor. Günde 4 ya da 6 grama kadar kullanılabilir. Ancak böbrek yetersizliği ya da deri rahatsızlığı olan kişilerin arjinini doktor tavsiyesiyle kullanması gerekiyor.
     GLUTAMİN
Bu amİno asitin kanserle ilişkisi biraz ilginçtir. Kanser hücreleri büyümek için yeterli miktarda glutamine ihtiyaç duyuyor. Ancak bu nedenle glutaminleri kanseri beslediği için suçlamak doğru değil. Çünkü glutaminler olmadan insanların da büyümesi mümkün değil. Glutaminler kanda en fazla bulunan amino asitler olmasının yanısıra beyne kolayca ulaşan tek amino asittir. Ancak kansere karşı etkili olmasının nedeni doğal katil hücrelerin hareketliliğini artırmasındadır. Ayrıca tümörlerin ortaya çıkmasını ve yayılmasını hızlandıran E2 adlı prostaglandinin oluşumunu da engeller. Arkansas Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmada, glutaminin verilen hastalarda tümör gelişiminin yüzde 40 azalttığı tespit edildi.
Günde 2 gram almak gerek
Kırmızı et, tavuk, balık, yumurta, süt ve süt ürünleri, un, kabak, pancar, fasulye ve ıspanakta bolca bulunur. Dozaj insandan insana değişir. Ancak günde 2 gram genellikle kabul edilebilir bir orandır. Günlük alım 18 grama kadar çıkabilir.
                                                                                                             (Gülgün Sönmez / Vatan) Alıntıdır.


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam28
Toplam Ziyaret1787557
Hava Durumu

ATEŞ’TEN SÖZLER

AHMET ATEŞ (KENDİSİNE LAYIK GÖRMEDİĞİNİ DOSTLARINADA LAYIK GÖRMEYEN ...). İSTER KULAK VERİN İSTER VERMEYİN. İSTERSENİZ AHMET ATEŞ DE KİM OLUYOR DEYİN. DOĞRU YOLU GÖSTERMEK BİZDEN YÜRÜYÜP YÜRÜMEMEK SİZDEN. Ateş

BU MİLLET ŞUNU İYİ BİLSİN Kİ; TAŞLANMAMAK İÇİN DE OLSA, ASLA MEYVESİZ AĞAÇ OLMAYACAĞIM. Ateş

ATEŞ' İ SEVMEYEBİLİRSİNİZ, SEVMEK ZORUNDA DA DEĞİLSİNİZ. UNUTMAYINIZ Kİ DÜŞMANINIZDAN BİLE ÖĞRENECEĞİNİZ ÇOK BİLGİ VARDIR. Ateş

İNSANIN KENDİ KENDİNE YAPTIĞI KÖTÜLÜĞÜ, BÜTÜN DÜŞMANLARI BİR ARAYA GELSE YAPAMAZ. Ateş

ATEŞ, DÜNKÜ ATEŞ DEĞİL. YARINDA, BUGÜNKÜ ATEŞ OLMAYACAK. Ateş

DEĞİL DOKUZ KÖYDEN KOVULMAK; ONDOKUZ KÖYDEN DE KOVULSAM, DOĞRUYU SÖYLEMEKDEN, DOĞRU OLANI SAVUNMAKDAN VAZGEÇEMEM. Ateş

İNSANLARI GÖRÜNÜŞLERİ İLE YARGILAMAYINIZ, ÇOĞUNLUKLA ALDANIRSINIZ. GÖRÜNÜŞLER İNSANLARI GENELDE ALDATIR. YAKINDAN TANIMADIĞINIZ İNSANLAR HAKKINDA İYİ VEYA KÖTÜ DİYE HÜKÜM VERMEYİNİZ. GÜN GELİR İYİ DEDİĞİNİZ İNSANLAR KÖTÜ, KÖTÜ DEDİĞİNİZ İNSANLAR ÇOK İYİ ÇIKABİLİR. TERCİHLER SİZE AİT AMA SİZ DIŞ GÜZELLİKDEN ZİYADE İÇ GÜZELLİĞE ÖNEM VERİNİZ. Ateş

DOST DOĞRU SÖYLER, YÜZE SÖYLER, SEVİLMEZ. DÜŞMAN ARKADAN SÖYLER, YÜZE GÜLER. BAŞ TACI EDİLİR. BAŞ TACI OLMAK İÇİNDE OLSA; YÜZE GÜLENLERDEN, ARKADAN KONUŞANLARDAN OLAMAM. Ateş

DEĞER VERDİĞİNİZ İNSANLAR SİZ DEĞER VERDİĞİNİZ İÇİN DEĞERLİDİR. OYSA ONLAR KENDİLERİNİ BİR ŞEY SANIRLAR. SİZ DEĞER VERMEZSENİZ BİR HİÇTİRLER AMA BUNU AKILLARINA BİLE GETİRMEZLER. "ŞAİRİN DEDİĞİ GİBİ GÜZELLİKLERİ ON PARA ETMEZ BİZDEKİ AŞK OLMAZSA" Ateş

KIRK GÜN TAVUK GİBİ YAŞAMAKTANSA BİR GÜN HOROZ GİBİ YAŞARIM. Ateş

BU DÜNYA HERKESE YETER. YETERKİ ADAM GİBİ YAŞAMASINI BİLELİM. Ateş

TOPLUMDA KENDİNİ ŞEREFLİ GÖSTEREN ŞEREFSİZLER DÜNYA DÖNDÜKCE VAR OLACAK VE MİDE BULANDIRACAKLARDIR. Ateş

"HER ASALAK BİR SALAĞIN SIRTINDAN GEÇİNİR" İNSAN OLAN NE SALAK NE DE OLUR ASALAK. Ateş

HIRSIZLIK SADECE PARA ÇALMA İLE OLMAZ. ZAMAN PARADAN YERİNE GÖRE DAHA ÖNEMLİDİR. DAKİKALARI PARA İLE ÖLÇEMEZSİNİZ. GASP EDİLEN DAKİKALARIN HESABINI VEREMEZSİNİZ. MİLLET OLARAK BOŞA HARCANACAK NE VAKTİMİZ NE DE BOŞ ZAMANIMIZ VAR. Ateş

"KENDİM ETTİM KENDİM BULDUM KÜL GİBİ KARARIP SOLDUM EYVAH EYVAH" TÜRKÜSÜNÜ ÇALMAMAK İÇİN SİZE DEĞER VEREN DOSTLARINIZA, SİZİ SEVENLERE KULAK VERİNİZ. Ateş

TREN KALKAR GARDAN, KAÇARSA HABER GELMEZ NAZLI YARDAN. TRENDEKİ BİR GÜN AĞLAR, KAÇIRAN HER GÜN AĞLAR. EN İYİSİ TRENİ KAÇIRMAMAK. Ateş

"ZORLA YENEN AŞ YA KARIN AĞRITIR YADA BAŞ". NE YİYEN NEDE YEDİREN ŞİFA BULUR ARKADAŞ. Ateş

GÜZEL HER ZAMAN GÜZELDİR. ÇİRKİNLİK İSE BENİM İŞİM DEĞİLDİR. Ateş

DOST DOSTUN AYNASI OLMALI. AYNA KADAR DOĞRU OLAMIYORSA DOSTUNUM DİYE GEZMEMELİ. Ateş

OTOBÜS KAÇIYOR DEMİŞTİM DİNLEMEDİN. SON PİŞMANLIK FAYDA ETMEZ DEMİŞTİM TINLAMADIN. NE DEDİMSE İLTİFAT DEĞİL, GERÇEK DİYE, HOŞUNA GİTMEDİ. ANLARSIN BİR GÜN DEDİM, DALGA GEÇTİN. İŞ İŞTEN GEÇTİKDEN SONRA ANLARSIN DA, ONU DA BEN ANLAYAMAM. "GEÇER BORUN PAZARI ANCA GİDERSİN NİĞDE'YE." SÖYLEYECEK BİR SÖZÜN OLAMAZ BU DELİYE. Ateş

SEVDİĞİM BİRİSİ "BENİ SENİN KADAR AŞAĞILAYAN HİÇ KİMSE OLMADI" DEMİŞTİ. BIRAKIN AŞAĞILAMAYI İNCİLTMEK AKLIMIN KÖŞESİNDEN BİLE GEÇMEMİŞTİ. OYSA BU KİŞİ DEĞER VERDİĞİM SEVDİĞİM KİŞİLERİN BAŞINDA GELEN BİRİ. DEMEK Kİ DEV AYNASI OLMAMAK SUÇ OLUYOR. BEN SENİN DÜŞMANIN DEĞİLİM Kİ SENİ OLDUĞUNDAN FARKLI GÖSTEREYİM. BİR GÜN SANA GEREĞİNDEN FAZLA İLTİFAT EDERSEM BİL Kİ O GÜN DÜŞMANIN OLDUĞUM GÜNDÜR. Ateş

"GÜLÜ SEVEN DİKENİNE KATLANIR" KATLANIR DA ÖNEMLİ OLAN DİKENE KATLANIP, GÜLE KAVUŞABİLMEK. Ateş

İSTER ARKADAŞINIZ, İSTER SEVGİLİNİZ, İSTER AÇIK İSTER GİZLİ AŞKINIZ, İSTER DOSTUNUZ, İSTER SIRDAŞINIZ, İSTER ANNE BABANIZ, DEĞER VERDİĞİNİZ KİM OLURSA OLSUN GEREĞİNDEN FAZLA DEĞER VERMEYİNİZ. KENDİ DEĞERİNİZDEN KAYBEDERSİNİZ. Ateş

HER YÜZÜNE GÜLENİ, BOLCA İLTİFAT EDENİ DOST BELLEME. DOST, SEVİLMEME RİSKİNE RAĞMEN; DOĞRU NE İSE ONU SÖYLER, KALPTEN SEVER. ASIL DOST KENDİSİNE REVA GÖRMEDİĞİNİ KARŞIDAKİNE REVA GÖRMEYENDİR. Ateş

GERÇEK SÖZLERDEN KAÇANLAR, GÜZEL, SAHTE VE HOŞ SÖZLERE KANANLAR. ASLA ACI GERÇEKLERDEN KAÇAMAZLAR. Ateş

BENİM İÇİN SIFATINIZ NE OLURSA OLSUN. SİZİ KAYBETMEMEK UĞRUNA ASLA YALANA BAŞVURAMAM. SİZLERİ KAZANMAK İÇİN SAHTEKARLIK YAPAMAM. BENİ SEVEN DÜRÜST OLDUĞUM İÇİN SEVSİN SAHTE İLTİFATLAR İÇİN DEĞİL. SAHTE DOSTLAR VE SAHTEKARLIK BENDEN UZAK OLSUN. Ateş

SEVDİKLERİNİZİ YARGILARKEN OLAYLARA KENDİ CEPHENİZDEN BAKMAYINIZ. ALDANIRSINIZ. KARŞIDAKİNİN YERİNE KENDİNİZİ KOYABİLDİĞİNİZ SÜRECE DOĞRU YARGILAMA YAPABİLİRSİNİZ. Ateş

SİZ, SİZ OLUN, OLMAZ ÖYLE ŞEY DEMEYİN. BİR GÜN OLUR, OLUYORMUŞ DEMEK ZORUNDA KALIRSINIZ. ASLA BİRİNİ KINAMAYINIZ. KINADIĞINIZ OLAYIN, BİR GÜN BAŞINIZA GELDİĞİNİ, GÖRMENİZ HİÇ DE UZUN SÜRMEZ. ALLAH ISLAH ETSİN DEYİP GEÇİN. YOKSA, KINADIĞINIZ OLAYLA KENDİNİZ ISLAH EDİLİRSİNİZ. Ateş

"İLTİFAT; YALANIN SÜSLENMİŞ, KILIF GİYDİRİLMİŞ HALİDİR" İLTİFAT ETMEYİ BİLMİYORUM. ÇÜNKÜ YALAN SÖYLEMEYİ BECEREMİYORUM. Ateş

GERÇEKLER DOĞRU VE ACI OLUR. İLTİFATLAR SAHTE VE YALAN. GERÇEKLERDEN KAÇANLAR, İLTİFATLARA SIĞINANLAR, ACI SONDAN KAÇAMAZLAR. KURTULUŞ GERÇEKLERLE YÜZLEŞMEKDEN, İLTİFATLARDAN UZAK DURMAKDAN GEÇER. Ateş

AŞIRI MAKYAJ GÜZELİ ÇİRKİNLEŞTİRİR ÇİRKİNİ GÜZELLEŞTİRİR. Ateş

DOĞRULAR VE GÜZELLİKLER MALINIZ, ÇİRKİNLİKLER VE KÖTÜLÜKLER ÇÖPÜNÜZ OLSUN. Ateş

SİGARA

OĞUZLAR Mayıs 1994

SİGARA

Ahmet ATEŞ Oğuzlar Gazetesi yazı İşleri Müdürü

İçerken güldürür

Sinsi, sinsi öldürür

İçene kendini kahraman sandırır

Şeytani bir zehri andırır

İnsana kendi kendini yandırır

Sigara içmek suç değil

Bıçak taşımakta suç değil

Fakat bıçak ve tabanca

Bir başkasına zarar verince suç

Peki, sigara bir başkasına zarar verince neden suç sayılmaz? Şimdi sormak gerek aklı ve fikri olan herkese. Hangi insanın bir başka insanı zehirlemeye hakkı var? Sigara içme özgürlüğünü savunan vatandaşlara demezler mi ki içenin içme özgürlüğü varda içmeyenin sigara içmeme özgürlüğü yok mu? Sigara içmeyenin sigara içene bir zararı yok. Peki sigara içenin içmeyene neden zararı olsun. Bir resmi daire veya aile düşünün aynı odayı on kişi paylaşıyor. Bunun beşi sigara içiyor diğer beşi içmiyor. Beş kişinin sigara içme özgürlüğü varda diğer beş kişinin sigara içmeme, zehirlenmeme özgürlüğü yok mu? Sigara içmeyen beş kişinin sigara içen beş kişiye zararı yok da, sigara içen beş kişi niye diğer beş kişiyi zehirlesin.

Sigara içenler içmeyenleri zehirleme hakkını kimden ve nereden alıyorlar?

Anti parantez kimse özgürlükten bahsetmesin özgürlüklerde sınırsız değil sınırlıdır. Çünkü bir kişinin özgürlüğünün başladığı yerde diğer bir kişinin özgürlüğü biter. Bitmiyorsa tecavüz olur. Suç teşekkül eder, cezayı gerektirir.

Anti parantez kimse özgürlükten bahsetmesin özgürlüklerde sınırsız değil sınırlıdır. Çünkü bir kişinin özgürlüğünün başladığı yerde diğer bir kişinin özgürlüğü biter. Bitmiyorsa tecavüz olur. Suç teşekkül eder, cezayı gerektirir.

Birde en çok şundan söz edilir. Yahu sigara içen akciğer kanseri, verem ve diğer hastalıklara yakalanıyor da içmeyen yakalanmıyor mu?

Yakalanıyor: Tabiî ki siz sigara içenlerin sayesinde bir ailede bir kişi sigara içiyorsa diğerlerinin ben sigara içmiyorum demesi gerçek anlamda yalan ve yanlış olur. Sigara içen kişi sadece kendisini zehirlemez evdeki hanımını çocuklarını ve diğer fertlerin hepsini zehirlenmeye mahkum eder, onların yanında sigara içtiği sürece.

Şimdi sorarım size hangi babanın kızını, hangi ananın oğlunu, hangi dedenin torununu,hangi tiryakinin tiryaki olmayanı zehirleme hakkı var?

Medeniyet deyince bazıları çıplaklık sanır, asla. Medeniyet bu ve benzeri durumlarda kendini gösterir. Medeni insan başkalarına ve kendisine saygı duyan insandır. Başkalarının haklarını gasp etmeyen temiz insandır. Hoş görülü insandır. Kendi özgürlüğüne sahip çıktığı kadar başkalarının özgürlüğüne sahip çıkan ona saygı duyan insandır.

Bir düşünür medeniyeti şöyle tarif eder. "Medeni insan karanlık da esnerken sol elinin tersi ile ağzını kapayan insandır" der. Tabiî ki bizde olduğu gibi esnerken küçük dilini karşısındakine gösteren değil.

"Anlayana sivri sinek saz, anlamayana davul zurna az"

Kimsenin kimseyi zehirlemeyeceği, kişilerin birbirlerine saygılı olacağı,toplum menfaatlerinin ön plana çıkacağı bencilliğin arka planda kalacağı, hoş görülü medeni toplumlara doğru.

Saygı ve sevgilerimle bir sonraki sayıda buluşmak üzere.

Sevgili okurlar Makalenin yayın tarihine bakarsanız bu günkü sigara ile ilgili kanun konusunun alt yapısını görürsünüz o tarihlerde bu yazıyı kaleme almak yürek, bilek ve cesaret isterdi. İlk sigara kanunu bile (Kanun Numarası : 4207 Kabul Tarihi : 7/11/1996 Yayımlandığı R.Gazete: Tarihi:26/11/1996 Sayı: 22829) bu makaleden 2 Yıl 6 Ay sonra çıkmıştır. O gün dile getirdik iki yıl sonra kısmen bugünse tamamına yakını kanuna konmuştur. Eh sağlık olsun 12 yıl sonrada olsa birşeyler değişmiştir. O gün dalga geçenlere duyrulur.

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.787732.9191
Euro35.540735.6832
Takvim