• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
ATEŞNET
SİTE HARİTASI

Dostluk Sözleri

                                            

DOSTLUK SÖZLERİ

* Acı ve hüzün bir yıldız kadar uzak, mutluluk göz bebeğin kadar yakın olsun. Umutların gerçek, gerçeklerin mutluluk, mutlulukların sonsuz olsun...
* Acık kalple konuşan düşman, içten pazarlıklı dosttan daha iyidir. 
* Acıların bir kum tanesi kadar küçük, mutlulukların nisan yağmuru kadar bol olsun. Hayatta bir kere ağlarsan o da mutluluktan olsun Dostum.
* Affet beni hep güzeli analım. Anılarda tebessüm yaşatalım. Ben kırdım, ben uzdum yaraladım. Mutluluk gölgen olsun arkadaş'ım. 
* Ağırdır sevgilerim her yürek taşıyamaz! Büyüktür umutlarım her omuz kaldıramaz! Sonsuza dektir dostluğum her insana değmez!
* Alacakaranlığı sevmem, ya gündüz olmalı ya gece; kurşun dediğin ya derinden vurmalı ya namluda kalmalı; dost dediğin ya senin gibi olmalı ya hiç olmamalı.
* Ara sıra isyana yönelik olsan da hatırla ki evreni yargılamak imkansızdır. Onun için kavgalarını sürdürürken bile kendi kendinle daima barış için de ol! 
* Arkadaş içimi sen, dışımı sen bilirsin. Ancak sen olursun bana yoldaş. Haydi tut ellerimden, beraber yürüyelim yarınlara, gel arkadaş! 
* Arkadaş kırmayan kırılmayan kırılsa da yıkılmayandır...! 
* Arkadaş kıs ortasında yaz getiren, dost çöl ortasında suyunu paylaşandır. 
* Arkadaşlar 3 çeşittir biri peynir ekmek gibidir her gün ararsın biri ilaç gibidir arada bir ararsın biri mikroptur sen arama o seni bulur... 
* Arkadaşlar yıldızlar gibidir, onları her zaman göremezsin ama senin için her zaman var olduklarını ve seni düşündüklerini bilirsin.
* Arkadaşlık sevgisi vardır simdi eskilerde kaldı neden eskilerde kaldı neden hatırlanmadı arkadaşlık sevgisi vardır bilen azdır dünyada artık bilen yoktur bu yeni zamanlarda 
* Arkadaşlıklar aska dönüşebilir, ama aşklar arkadaşlığa asla dönüşemez. 
* Aşk ve arkadaşlık bir gün yolda karşılaşırlar. Aşk kendinden emin bir şekilde sorar: ben senden daha candan ve daha yakınım, sen niye varsın ki bu dünyada? Arkadaşlık cevap verir: sen gittikten sonra arkanda bıraktığın gözyaşlarını silmek için...
* Ay yıldızlara mutluluk fısıldarken gökyüzü sevincini yeryüzüyle paylaşırken ben sana bir parça mutluluk yolluyorum içindeki umut çiçekleri hiç solmasın diye.
* Baharın güneşi bahtına doğsun acılar kederler gönlünden uzak olsun. Tüm güzellikler ve mutluluklar senin olsun.
* Başkalarına kendinden fazla değer verme. Ya onu kaybedersin, ya da kendini mahvedersin. Terk edenden alınacak en büyük intikam, ona kupkuru, sevgisiz gözlerle bakmaktır.
* Bazen bitmek bilmeyen dertler yağmur olur üstümüze yağar. ama rengarenk gökkuşağı da yağmurdan sonra çıkar...
* Belki diyorum; SEVGİ nin ne demek olduğunu biliyoruz ama GENÇLİĞİN ne demek olduğunu anladığımızda bu dünyadaki işimiz bitmiş olacak...
* Ben arkadaşlarımı sahil kenarında topladığım çakıl taslarına benzetirim. İçlerinden bazısını atar bazısını da saklarım. Umarım  sen atmaya kıyamadıklarımdan olursun. 
* Ben aydınlık ve özgürlük delisiyim, varsın hainler gizlensinler soğuk tas altlarında, dürüstçe yaşadım ben karşılığında, yüzüm doğan güneşe dönük öleceğim. 
* Ben dostun kokusunu uzak diyarlardan alırım ve onun gülüşünü nerde olsa tanırım. Ne mesafeler, mesafedir dostunla ne de ayrılıklar hüzünlü.
* Ben ne adamlar gördüm elbisesi olmayan Ben ne elbiseler gördüm içinde adam olmayan... 
* Beni düşmanlarımın hançerleri değil, dostlarımın sırt ustu bırakması derinden yaralar... 
* Beyaz bir güvercin gönderiyorum sana kanatlarında mutluluk, yüreğinde sevgi, kar beyaz tüylerinde dostluk var. Mutlu Yıllar...
* Bin damla umut serpilsin yüreğine bin umut dolsun günlerine. Bin bir hayalin gerçek olsun.
* Bir bağrı yanık kardeşim var ağlar mı bilmem uzanıp ta gözlerine akan yasları silemem yarın askere gidecek gitme kal diyemem ağlama kardeş ağlama ağlayıp ta yüreğimi dağlama. 
* Bir çocuk gibi küçük bir kalbin varsa, küçük kalbindekiler büyük umutlarınsa, kalbin ne kadar küçük olsa da, sen büyük umutlarınla yasa! 
* Bir dost yüzüne ihtiyaç duyduğunda basını kaldır ve gökyüzüne bak... Gündüzleri bulutların geceleri yıldızların arkasından gülümsüyor olacağım... 
* Bir dost yüzüne ihtiyaç duyduğunda başını kaldır ve gökyüzüne bak.. Gündüzleri bulutların, Geceleri yıldızların arkasından gülümsüyor olacağım.
* Bir dostum üzüntüsüne herkes sempati duyabilir, bu çok kolaydır. Bir dostun başarısına sempati duyabilmek ise çok sağlam bir karakter gerektirir. 
* Bir dostum var ki benim, gereği arayan yolda oncusudur yüreğimin. Yürütüyor yaşımın sırlarına doğru inançla, sahibidir bütün güzel sözlerin. 
* Bir dostum vardı ateşler arasında kalmıştı bir silah verdim eline kendini vursun diye ilk kursunu bana sıktı !!!! 
* Bir gün ıslak sokaklar boyu dostluğu ararsan bir dağ eteğinde veya bir deniz kenarında gözlerinden yaslar akarsa unutma uzat ellerini bana senin dostunum dostun! 
* Bir gün ıslak sokaklar boyu dostluğu ararsan, bir dağ eteğinde bir deniz kenarında, gözlerinden yaslar akarsa , uzat bana elini, ben senin yanında olacağım. 
* Bir insanın idealleri olmalı sonsuzluk gibi, bir insanın özlemleri olmalı umutla açan çiçekler gibi, bir insanın dostu olmalı senin gibi...
* Bir umut serpilsin yüreğine bin tatlı mutluluk doğsun günlerine bin bir hayalin gelecekle buluşsun her şey kendin gibi güzel olsun. 
* Bir yürek çarpıntısında saklıdır sevdam. Yeter ki selamını esirgeme can dostum, iyi ki varsın...
* Biz dostlarımızı kır çiçekleri gibi avucumuzda değil, kursun yarası gibi yüreğimizde saklarız... 
* Bizim ömrümüzde bir ırmak vardır, köpüklerinde hayallerimizi yüzdürdüğümüz. Bizim ömrümüzde dostlarımız vardır. Günlerimiz ayrı geçtiğinde üzüldüğümüz...
* Bizim ömrümüzde hayallerimiz vardı ırmaklarında sandallarımızı yüzdürdüğümüz, bizim ömrümüzde dostlarımız vardı bir gün görmediğimiz de üzüldüğümüz... 
* Bizim ömrümüzde ırmaklar vardır, sularında hayallerimizi yüzdürdüğümüz. Bizim ömrümüzde dostlarımız vardır, günlerimiz ayrı geçtiğinde üzüldüğümüz... 
* Bizim ömrümüzde ırmaklar vardır. Sularında hayallerimizi yüzdürdüğümüz. Bizim ömrümüzde dostlarımız vardır günlerimiz ayrı geçtiğinde üzüldüğümüz... 
* Bu gün senin yerine dilek dileme hakkım olsaydı tüm güzellikleri benimle yaşamanı dilerdim güzellikler paylaşmakla artar seninle değer kazanır.
* Bütün dünyayı sevginin renklerine boyayıp insanlara dağıt. Kendini sevginin bir rengi diye tanıt çünkü senin varlığın sevgiye en büyük kanıt! 
* Dal rüzgarı affeder ama kırılmıştır bir kere... 
* Deniz derindir durulmaz dostluk ebedidir unutulmaz
* Doğru söze dost değil, düşman silah çeker... 
* Dost bazen minik bir kus, bazen var olmayan bir sevgili kimi zaman saksıda bir çiçektir. Ama asıl dost seni senden çok sevendir. 
* Dost bazen minik bir kuş bazen var olmayan sevgili, kimi zaman saksıda bir çiçektir, ama asıl dost seni senden çok sevendir Her dostluğun gökyüzünde bir meleği varmış, yeryüzünde biten her dostluk için gökyüzünde bir melek ağlarmış, sana ant olsun ki bizim meleğimiz asla ağlamayacak...
* Dost dediğin cay gibi olmalı. Şekeri ne eksik ne fazla, içine bir tat bırakmalı bazen acı bazen tatlı, ama hep ihtiyaç duymalı... 
* Dost dediğin yürekten sever, sermayesini dostluğa sarfeder, böyle güzel sevgiler dünyalara değer, dünyalara değecek dostuma yürekten sevgiler. 
* Dost deniz kenarındaki taşlara benzer. Önce tek, tek toplarsın sonra birer, birer denize atarsın ancak bazılarına kıyamazsın. İşte sen o kıyamadıklarımdansın...
* Dost diye yürek saldım gurbet ele elleri boş gözü yaşlı döndü geriye dedi dostluk olmuş yarenlik unutulmuş dedim ya şu karşıki dağlar onlar dost değil mi dedi heyhat susamışsın seraptır onlar o an siliniverdi dost diye sırt verdiğim o dağlar 
* Dost vardır gıda gibidir, onu hep ararsın. Dost vardır ilaç gibidir gerekirse ararsın. Dost vardır hastalık gibidir, onu aramazsın o seni bulur.. 
* Dost vurulunca değil unutulunca kahrından ölürmüş. Biz dostlarımızı kır çiçekleri gibi avucumuzda değil, kurşun yarası gibi yüreğimizde saklarız.
* Dostlar arasına hasret uçurumu girdiğinde, yıldızlarla vuslat köprüsü kurduk yürekten yüreğe. Gönlümüzün hasret günlüğüne unutmayı ve unutulmayı hiç yazmadık.
* Dostlar ırmaklar gibidir; kiminin suyu az kiminin çok, kiminde ellerin ıslanır sadece kiminde ruhun yıkanır boydan boya.
* Dostlara mesken bu yürek, aska değil sevgilinin gözlerine değil, dostun sözlerine merhabasına selamına muhtaç bu yürek, yürektesin ey dost selam sana... 
* Dostlarınla öyle yaşa ki düşman olduğunda hakkında söyleyecek sözleri olmasın. Düşmanlarınla öyle yaşa ki dost olduğunda yüzün kızarmasın.
* Dostluk ağlamaksa, yüreğindeki acıyı paylaşmaksa, üzüldüğünde sıcacık bir kucaksa ve dostun için ateşe atılmaksa dünya durana dek dostumsun.
* Dostluk çukurda biriken yağmur suyu değil ki güneş vurunca kurusun. Bizim dostluğumuz deniz misali buharlaşsa da yağmur misali geri döner iyi ki varsın..
* Dostluk dallara goncadır Dostluk sırattan incedir Dostluk her şeyden öncedir Sönmesin muhabbetin közü Merhabadır dostun sözü merhaba
* Dostluk dallarda goncadır, dostluk sırattan incedir,dostluk her şey den öncedir. Sönmesin muhabbetin kozu, merhabadır dostun sözü. Ey dost yürektesin!... 
* Dostluk deniz kenarındaki taslara benzer, Önce teker, teker toplarsın sonrada birer, birer ayıklarsın, bazıları vardır ki kıyamazsın, iste sende onlardansın.. 
* Dostluk gece yarısı arayıp, hiç üşenmeden açılabilmektir, acıda mutluluk da sığınılacak en sıcak limandır. 
* Dostluk gülü dikeniyle avuçlamaktır kanasa da dostluk vefadır onu hiç unutamazsın unutulmayan her dost güzeldir o dosta selam olsun...
* Dostluk günah olmayacak kadar masum, köle olmayacak kadar özgür, umulmayacak kadar yakın, unutulmayacak kadar derin, tek basına yaşanmayacak kadar zordur. 
* Dostluk hayatın zorluklarına karsı gerilmiş bir zincirdir. Bazen istenmeyerek bu zincirin halkaları zedelenip kopma noktasına gelir. Onu ancak affetmek tamir eder. 
* Dostluk iki dünyayı tutan bir yemin, sonuna kadar sadakat, sonuna kadar kefillik ve şahitliktir. 
* Dostluk sessizliği yasayıp saatlerce sıkılmamaktır. Kotu anlarda bile avutan, dinleyen, güldürendir. 
* Dostluk sevgiden kaygı duymadan, vefaya sadık olmaktır. 
* Dostluk, gereğince tanımlanamazlardandır ve ancak, yasamakla anlaşılır. Bu yüzden dostluk, şiir gibi, ask gibi anlatılmaz yaşanır. 
* Dostluk, güzellik, ve sevgi kavramlarının sözlük anlamlarını değiştirmek mümkün olsaydı ben senin isminle değiştirmek isterdim. 
* DOSTLUK; arkadaşlıksa yüreğindeki acıyı paylaşmaksa, sıcacık bir kucaksa gerektiğinde ateşe atılmaksa, dünya durana bu can bedenden çıkana kadar dostumsun...
* Dostluklara mesken bu yürek aşklara değil sevgilinin gözlerine değil dostun sözlerine, selamın' a merhabasına muhtaç bu yürek merhaba ey dost bu gece de yürektesin... 
* Dostluklara mesken bu yürek, aska değil sevgilinin gözlerine değil dostun sözlerine, selamına, merhabasına muhtaç bu yürek. Merhaba dostum yürektesin... 
* Dostluklara mesken bu yürek, Aşka değil, sevgilinin gözlerine değil, dostun sözlerine, selamına, merhabasına muhtaç bu yürek. Merhaba ey dost bu günde yürektesin.
* Dostlukların en güzeli, gönülde olanıdır. Gönülde olmayan dostluklar, riya ve yalandır.
* Dostlukların tükenmediği, sevgilerin ölmediği, göz yaslarının akmadığı, gülücüklerin bitmediği, en güzel günler sizinle olsu sevgili dostum... 
* Dostum ol ağlarken yabancı omuz aramayayım dostum ol kalben tut sevgi sun gözlerinle ve ne olursan ol dostum ol ister yanım da ister uzakta ister gülüşüm de ister göz yasım da bir ses çığlığım ol odama dol ama benim dostum ol 
* Dostun yürekten gelen hürmeti başka olur onun el uzatması hikmeti başka olur. Çağlayan kenarında su verseler ne çıkar, çöldeyken su verenin kıymeti başka olur.
* Duygular vardır anlatılamayan, sevgiler vardır kalplere sığmayan, dostluklar vardır hiçbir şekilde yıkılmayan, bazı insanlar vardır asla unutulmayan
* Dünyada 100 tane arkadasın vardır,99 tanesi kotudur.1 tane arkadaş seç kendine hem arkadaş hem kardeş olsun sana!!!
* Dünyada dost denilen kelime yalan. Benim en iyi dostum içkim sigaram. Onlarda terk eder di olmasa param... 
* Dünyanın dört bir yanında dostlarım var dostlar ki bir selam yollamamışlar dostlar ki selamlarını almamışım. Yine dünyanın dört bir yanında dostlarım var dostlar ki kanıma susamışlar, kanlarına susamım... 
* Dünyayı görmezsin bir sevdiğin varsa, sadece yürüdüğün yolu görmezsin bir aşığın varsa, ama tüm görüş alanın açıktır, değerli bir dostun varsa.
* Düşman isterseniz dostlarınızı geçmeye çalışınız. Dost isterseniz, bırakın, dostlarınız sizi geçsin.
* Eğdirme gül yüzünü, boyun bükmeye değmez. Gülerken ağladığını mutlu olanlar bilmez, saçlarına düşse de yüreğine ak düşmez. Hep gül dostum, bizim gibiler ÖLMEZ.....
* Eğer gerçekten birini seversen, Onu özgür bırak! Sana ait olmak isterse bir gün mutlaka geri gelecektir Gelmezse de boşa peşinden koşma Asla da senin O L M A Y A C A K T I R
* Eğer herkes dost sandığı kimselerin bir de kendi arkasından söylemiş olduklarını duysaydı, dünyada pek az dost kalırdı.
* En Koyu cehalet hakkında hiç bir şey bilmediğin bir şeyi reddetmektir.
* En koyu mavilikleri avucuna, en içten mutlulukları gözlerine, en derin sevgileri kalbine bırakıyorum.Hep Mutlu Ol..
* Evet arkadaşım! Gülmek varken surat asmak niye, güldürmek varken ağlatmak niye, güzel sözler söylemek varken, kalpleri kırmak niye? Hayat çok kısa arkadaşım ve bu dünyadaki hiç bir şey kırılan kalplere değmez. 
* Ey! Allah'ım beni dostlarımdan koru, düşmanlarımla ben mücadele ederim....
* Fani dünyanın baki padişahı değiliz. Biz parçalanmış gönül hırkalarını yamar dikeriz. Biz dostlarla ağlar dostlarla güleriz.
* Fedakar olan insan, gönülden sevendir. Yürekli olan insan, kendini bilendir. Umutlu olan insan, yaşamı sevendir. Unutmayan bir dost ise uğrunda ÖLMEYE değendir...
* Gerçek arkadaş sağlık gibidir değeri ancak o yok olunca anlaşılır... 
* Gerçek dost, gidelim dediğinde nereye diye sormayandır
* Gerçek dostlar için, yan yana oturmakla, dünyanın iki kutbunda olmanın hiçbir farkı yoktur.
* Gerçek dostluklarda yaratılışları bayağı olanların hiç bir zaman göremeyeceği bir seviye vardır. 
* Git rüzgar dostuma onu nasıl sevdiğimi anlat mutluysa usulca gel yanıma mutsuzsa dostun her zaman yanında diye fısılda kulağına unutmasın yüreğim daima onunla
* Gökyüzünde her dostluklar için bir melek yaşarmış, o dostluklar bozulunca melekler ağlarmış, sana söz bir tanem bizim meleğimiz hiç ağlamayacak!!!! 
* Gökyüzünde yıldızlar gökkuşağındaki renkler gerçek bir dost kadar değerli olamaz bütün yıldızlar dostum olsa senin gibi bir dost karsısında parlak kalamaz. 
* Gönül ne içki ister ne meyhane, gönül bir dost ister içki bahane... 
* Gönüller birdir dünyalar ayrı olsa da. Arkadaşlıklar, sevgiler, aşklar yalan olsa da umurum da değil dünya yansa da biz dostu unutmayız dost uzakta olsa da.
* Gönüller birdir vücutlar ayrı olsa da. Dostluk bitmez dostluk abidesi yıkılsa da. Unutmayız dost uzakta olsa da hatta dost bizi unutsa da!!! 
* Gözlerinle sözlerinle samimiyetinle ve kalbinle bence dünyada sahip olunacak en güzel arkadaşsın!!!
* Gül kurusu aksamlarda, dost hasretlikleri yasadık, belki yeri geldi ayrılıklara ağladık, ama kalbimize koyduğumuz dostlarımızı asla unutmadık inadına yasadık!! 
* Gülerken herkes eşlik eder, ya ağlarken. Başarılara herkes ortak olur, ya yenilgilere. Öyle bir dost edin ki; kötü gün kapını çalınca kapıya seninle beraber baksın.
* Gülmek senin için bir tutku olsun... Olurda bir gün ağlarsan eğer o da mutluluktan olsun... 
* Gülmek senin tutkun olsun, eğer bir gün ağlarsan, o'da sevinçten olsun, bugünün dünden, yarında bugünden güzel olsun.
* Gün gelir bir gün yalnız kalırsan. Akı verirse iki damla gözyaşı gözünden canlanırsa anıların birden bire beni hatırla... 
* Gün gelir puslu bir dünya aydınlık bir yaşama gebe kalır yeter ki umutların hiç bitmesin kalbin hangi mutluluk ve sevgi için çarpıyorsa yaşam sana onu versin.
* Güneşe bağlandı korkuyla önce insan. Sonra ateşe, suya... Ay battı su kurudu gün bitti.. Sevgi kardeşlik dostluktu sonsuz olan.. Can dostuma 
* Günışığını bekleyen kara karlar altında kalan kara günlerin kardeleni oldum. Sonunda hayatı karın altında üstünde değil, dostların kalbinde, mezarımda buldum. 
* Hakiki arkadaşlık sıhhatten farksızdır, kıymeti ancak elden gittikten sonra anlaşılır. 
* Hayal kur, ne hayal kurmak istersen... Gez, nereye gitmek istersen... Ol, ne olmak istersen.... Çünkü senin bir tane hayatın olacak ve sadece bir şansın var bütün bunları yapabilmek için
* Hayat altüst, beynim yangın yeri. Sonunda sevmiş biri, kaçıyor diğeri. Gözler sele maruz, eller tasa mahkum. Dost mesajı bekler gönlüm, tek çarem ölüm. 
* Hayat olmuş derin bir kuyu, sevda denizinin kurumuş suyu, mutlu olmak için bir ömür boyu, inanışta sevme kimseyi arkadaş. 
* Hayat yasamayı vefa hatırlamayı dostluk paylaşmayı özel günler ise hatırlamayı bilenler için vardır... 
* Hayat; yaşamayı, Mutluluk; gülümsemeyi, sevgi; Hak etmeyi, vefa; hatırlamayı, dostluk; paylaşmayı bilen için vardır.
* Hayata cezasını gülüşünle ver, kötüler yenilmediğini anlasın. Yaprak misali dökülsen de seni seven dostlarına yeşer, kimse yoksa bile ben hep varım unutma...
* Hayata değer bir yasam, sevmeye değer bir aşk, dostluğa değer bir arkadaşlıktan asla vazgeçme. Ne eksik ne fazlasını ara ve seni üzenle asla uğraşma!
* Hayata gülüşünle ceza ver, kötülüklere yıkılmadığını anlasınlar. Yaprak misali dökülsen de seni seven dostlarınla yeniden yeşer! Kimse yoksa bile ben varım sakın unutma dostum. 
* Hayatı yenecek kadar güçlü, hayattan beklentilerini alacak kadar umutlu, umudunu yitirmeyecek kadar inançlı, mutlu ve sevgi dolu günler senin olsun...
* Hayattaki kötü günlerin sahildeki ayak izlerin gibi geçici, güzel günlerin ise kayalara çizilen resimler kadar kalıcı olsun.
* Hep zamana yenik düştük esiri olduk anlamsız koşuşturmaların. Ama bir kez adını yüreğimize kazıdığımız dostlarımızı hiçbir zaman unutmadık.
* Her rüzgar savuracak bir toz bulur her hayal yaşanacak bir can bulur her düş gerçekleşecek bir umut bulur unutma bulunmayan tek şey senin gibi bir dosttur... 
* Her şeyin yenisi, dostun eskisi makbuldür. 
* Her zaman yenik düştük esiri olduk anlamsız koşuşturmaların ama bir kez adını yüreğimize yazdığımız dostlarımızı hiç mi hiç unutmadık....
* Hüzün bir yıldız kadar uzak,mutluluk göz bebeğinin kadar yakın olsun umutların gerçek, gerçek mutlulukların sonsuz olsun...... 
* Islak ve buruk bir sancı saplanırsa yüreğine, yüreğin giderse bir yerlere bir gölge düşerse içine, yalnızlık ve hüzün hakım olursa bedenine işte ben oradayım gör beni. 
* İçinde öyle bir umut taşı ki onu senden kimse almasın. Gözlerin hep gülsün, mutluluğu sende arasınlar, ama onu öyle bir yere sakla ki gerçekten isteyen bulsun..
* İki dost varmış dünyanın farklı yerlerinde birbirlerini özlediklerinde sevgilerini rüzgara fısıldarlarmış dışarı çık gör bak dostum rüzgar nasıl esiyor... 
* Kader mahkumuna mağrur bakısın, esaretin yeter konuş be arkadaş tas yürek denince hele bir düşün, önünde saygı ile dur be arkadaş. 
* Kalbin hangi arzuların özlemi ile çarpıyorsa hayat rüzgarların seni ona kavuştursun
* Kalbin hangi sevgi için atıyorsa doğacak güneş seni ona götürsün.
* Kalbin kar gibi beyaz, gönlün yıldızlar gibi parlak, duyguların güneş gibi sıcak, rüyaların ay ışığı gibi olsun. 
* Karanlık aydınlıktan, yalan gerçekten kaçar. Güneş yalnız olsa da etrafa ışık saçar. Üzülme doğruların kaderidir yalnızlık, kargalar sürüyle, kartallar yalnız uçar...
* Karanlıkta bir ben ve ayak seslerim, bende varım diyen dostu özledim, karanlıklardan kurulmuştu ordu, yenemedi ıhvan odunsuz dostu. 
* Kavgayı bir yaprağın üzerine yazmak isterdim, sonbahar gelsin yapraklar dökülsün diye. Öfkeyi bir bulutun üzerine yazmak isterdim, yağmur yağsın bulut yok olsun diye. Nefreti karların üzerine yazmak isterdim, güneş açsın karlar erisin diye. Dostluğu ve sevgiyi yeni doğmuş bebeklerin yüreğine yazmak isterdim, onlarla birlikte büyüsün bütün DÜNYA'YI sarsın diye........:)
* Kendini mutsuz hissettiğinde kalbini dinle, çünkü sen kalbin kadar temiz ve güzellikleri hak eden birisin tüm güzellikler seninle olsun. 
* Kilometrelerce uzaklıklara gizlenmiş olsa da dostluğumuz aynı gökyüzünü paylaştığımız sürece dostuz!
* Kimsesiz zamanların yalnızlığında, aydınlık diyarların masalsı görüntülerinde, küçük bir çocuk yüreğinin annesine olan sevgisi değerinde bir merhaba dostum..
* Koca bir çölde kum tanesi olmak yada okyanusta su damlası, ama en güzeli milyonlarca insan arasında senin arkadaşın olmak.
* Kucaklamaya kollarının yetmeyeceği bir ağaç bir tohumla baslar en uzun yolculuklar küçük bir adımla gerçek dostluklar ise küçük bir tebessümle baslar... 
* Lafla değil, yürekle bağlılıktır dostluk. Yalnız anlarda yalnız olmadığını bilmektir "dostluk"
* Merhaba arkadaşım bir gün bahar olmak istersen çiçeklerin daima açık olsun. Bir gün çiçek olmak istersen yüzün hep güneşe dönük olsun ve bir gün birini severken kalbin hep onunla olsun. 
* Mutluluğun peşinden koşma mutluluk senin peşinden koşsun ve hayatta öyle mutlu ol ki gözlerinde akan bir damla yaş arayıp da bulamayanların sadakası olsun.
* O masum yüzünde acı ve hüzün hiç olmasın, gözlerinde mutluluğun en parlak yıldızı parlasın, dost eli elini hiç bırakmasın ne olur.
* Öyle bir yaşa ki hayat seni kıskansın, öyle bir sevki ölüm sana acısın, öyle bir dost ol ki dostun olmayan utansın...
* Paylaşacak dostlarınız yoksa iyi şeylere sahip olmanın bir zevki de yoktur
* Paylaşmaksa çıkarsız sevgiyi, hissetmekse içtenliği ve aramaksa dertlere çözüm, güvenebilmekse nedensiz buna da dostluk denirse sonsuza dek dostumsun... 
* Paylaşmanın asaletini hiç bir zaman bencilliğin çirkinliğine tercih etme ve öyle bir arkadaş seçki sen onun için olumlu düşünürken, o senin için çoktan olmuş olsun... 
* Paylaşmanın asaletini hiçbir zaman bencilliğine tercih etme. Öyle bir arkadaş seç ki sen onun için ölümü düşündüğünde o çoktan ölmüş olsun...
* Pencereni aç. Gecenin en tatlı esintisiyle sana bir yudum sevgi gönderiyorum. Al onu içeriye, içine çek. Kalbinin en güzel yerinde benim için sakla. Olur mu?
* Riya ile paranın padişahı değiliz bir. Parçalanmış gönül hırkalarını yamar giyeriz biz. Dostlarla ağlar dostlarla güleriz biz. Canım Dostum!
* Ruhumdan başka dostum olmadı ve derdimi dinleyen sadece gönlüm vardı. 
* RÜYA; biz uyurken kalbimizin tuttuğu bir dilektir. ARKADAŞ; uçmayı unuttuğumuzda bize kanatlarını açan bir melektir.HAYAL GÜCÜ; bizi bilmediğimiz yerlere uçuran bir rüzgardır,ve HAYAT; içinden ne çıkacağını bilmesek de açmamız gereken bir zarftır.açtığın zarflardan hep güzel şeyler çıkması dileğiyle...
* Rüzgarın keman çaldığı ve damlaların pencereye vurduğu soğuk bir gecede yatağına uzanıp hayalini kurduğun ve keşke dediğin bütün isteklerin gerçek olsun.
* Sakın üzmesin seni karşılıksız sevgiler bağrına taş basarsın acılar bir gün diner giden gitsin aldırma yangınlarda söner sakın bakma arkana krallar önde gider
* Sana dostluk çiçeğinin tohumunu gönderiyorum onu al yüreğinin en derin köşesine ek sevginle besle cesaretinle koru! gün gelir kapını çalar paylaşırız olur mu?
* Semadaki yıldızlar sönünce gözlerinde gecenin yalnızlığını hissedince muhtaç olunca bir dost sohbetine unutma ki seni düşünen bir dost var bu şehirde... 
* Sen beni unutmak istesen de ben unutturmayacağım ben seni unutmak istesem de unutamayacağım! Can Dostum. 
* Sen eskiden böyle değildin, gözlerin ışıl, ışıl güler oynardın hayata bakmaz, hayatı yasardın koşardın, coşardın, savaşırdın, şimdi ne oldu sana? Hayata küsmüş yorulmuşsun şişmanlamış yaşlanmışsın bakışların solgun 
* Sen gülerken yakınındakilerde güler ama ağlarken yalnız ağlarsın. Onun için öyle bir ağaca yaslan ki asla yıkılmasın, öyle bir dost edin ki seni asla bırakmasın.
* Sen gülerken yanındakiler güler, ama ağlarken yalnız ağlarsın... onun için öyle bir ağaca yaslan ki kırılmasın, öyle bir dost edin ki sen ağlayınca arkasını dönüp gitmesin... 
* Sen onun askısın, ben onun dostu, asklar geçicidir, dostluk kalıcı... 
* Sen umudum, vazgeçilmez tutkum,dunum, bugünüm, yarınımsın...ama en önemlisi "biricik arkadaşımsın" 
* Seni o kadar çok sevmiştim ki anlatamam. Seni o kadar çok sevmiştim ki kanıtlayamam. Ama senin bir sözün beni vurdu, öldürdü, bitirdi. O söz ise "DOSTUZ" dedin. İnci tanesi.
* Seni özlüyorum her okula gidişimde çektiğin kopya kağıtları hala sıranın altında seni bekliyor sen nerdesin dostum nerdesin... 
* Senle ben doğu batı ama dünya yuvarlak. Yollar kavuşmak için vardır. Bir gün bir yerlerde mutlaka tekrar buluşuruz arkadaş... 
* Sevgiler geçici olabilir aşklarda ölümlü ölümsüz olan tek şey dostluklardır... 
* Sevmekten korkmadığımız, söylemekten utanmadığımız saygının değerli, düşüncenin önemli, umudun sonsuz olduğu yarınlarda, mutlulukla geçireceğiniz bir ömür dileğiyle..
* Sizi kanatlarının arasına alıp ta gagalayan arkadaşlarınızdan uzak durun..!
* Şerefle bitirilmesi gereken en ağır görev hayattır bir anlık zevkin için namusunu lekelemeye bir zamanlık mevki için ayak öpmeye günlük menfaatlerin için faziletlerini karartmaya değmez arkadaş... 
* Şerefsiz dostum olacağına, şerefli düşmanım olsun.
* Şimdilik hoşça kal arkadaşım... Yine gel. Yanına senin gibi gülen gözlü, yüreği sevgi dolu insanları alıp yine gel olur mu? 
* Tüm güzellikler ardında o dost kalmış tek basına uzaklarda çok uzaklarda hatıralar gibi eski zamanlarda o dost kim bilir simdi nerede belki dünyada belki ecelde belki de tüm güzelliklerde hatıralar gibi eskilerde
* Unutulmak kadar hiçbir şeyden yılandan, akrepten, dönüşü olmayan gurbetten korkmuyorum.. Bir gün hatırlanmak, bahsedilen ikinci bir ömür, ya unutulmak; her gün ölmek, her gün kahrolmak demek.
* Uykudan uyanınca insanı uyandığına pişman eden, geri dönmek isteyip de dönemeyince çaresizlikten delirten, insanın hayatta sadece bir defa görebileceği harika bir rüyasın... 
* Ürkek başladığımız şeyler gün olup vazgeçilmez olunca bir bakışta sevgiyi yakalıyorsak, kendimizi coşkulu, güçlü tutkulu hissediyorsak desene arkadaş biz dostuz... 
* Yalnızca bizim gibi insanlar,benim gibi yaşama delicesine aşık olanlar ve mücadelemize ve eskisinden çok daha iyi olan çalışmaya aşık olan insanlar- amacı doğru olarak olduğu gibi görünmeye başlayan ancak bizim gibi insanlar- bize kalmış tek bir şans bile olsa dostlarını terk etmezler.
* Yardım etmek mi istiyorsun? O zaman dinle; yaşama sevinci getir bana çokça olsun çabuk tükenmeyenlerinden. İhtiyacım var bu ara unutmak üzereyim mutluluğu, unuttum sıcak bir çayın tadını, esen rüzgarın serinliğini, hadi durma öyle hatıralarımı canlandır, iyi olanları?
* Yasamak bir oyun değildir dostum, ağlamak var sevmek sevilmek de var. Bu dünya kimsenin değildir dostum, en mutlu anında yok olmak da var! 
* Yastık diye başını ateşe dayayan, yatak diye yılanların üzerinde yatan bir adam, emniyet ettiği bir dostundan düşmanlık sezen bir adamdan daha rahat uyur.
* Yaşam gülmeyi, sevgi hak etmeyi, vefa unutmamayı, dostluk sadık kalmayı bilenler içindir. UNUTULMADIN!
* Yıldızlar bazen görünmezler, dostlarda bazen yıldızlara benzerler görünmeseler de onlar hep yerlerindedir... 
* Yüreğine bir gül yolluyorum, gülüşlerimden. Sesi sevdadır suskunluğun, suskunluğuna sevdalandığım dost! Yüreğinin gülüşlerinde sakla beni... 
* Yürek umutlara gebe olduğundan beri dostluklar ayrılıklara yenik düşmedi, yüreğimiz dar ağacındayken bile ölüme koşup dostumuzu sevmeyi bildik.
* Yürek umutlara gebe olduğundan beri, ayrılıklara hiç yenik düşmedik biz, gönlümüz darağacında olsa bile dosta selam göndermeyi, unutmadık... 
* Zaman gelir yollarına kar yağar,etrafını hüzün bulutları sararsa,ne zaman bir dosta ihtiyaç duyarsan dost olabildiğim kadar buradayım.
* Zengin; çok mala sahip olana denmez, zengin kalbi olana denir. Kalp zenginliğinden mahrum olan kimse, ne kadar geniş servete sahip olursa olsun yine fakirdir. Tamamı ve hırsı sebebiyle de halk nazarında hakirdir. Kalbi zengin olan kimse de ne kadar fakir olsa herkesin nazarında muhteremdir.


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam83
Toplam Ziyaret1777032
Hava Durumu

ATEŞ’TEN SÖZLER

AHMET ATEŞ (KENDİSİNE LAYIK GÖRMEDİĞİNİ DOSTLARINADA LAYIK GÖRMEYEN ...). İSTER KULAK VERİN İSTER VERMEYİN. İSTERSENİZ AHMET ATEŞ DE KİM OLUYOR DEYİN. DOĞRU YOLU GÖSTERMEK BİZDEN YÜRÜYÜP YÜRÜMEMEK SİZDEN. Ateş

BU MİLLET ŞUNU İYİ BİLSİN Kİ; TAŞLANMAMAK İÇİN DE OLSA, ASLA MEYVESİZ AĞAÇ OLMAYACAĞIM. Ateş

ATEŞ' İ SEVMEYEBİLİRSİNİZ, SEVMEK ZORUNDA DA DEĞİLSİNİZ. UNUTMAYINIZ Kİ DÜŞMANINIZDAN BİLE ÖĞRENECEĞİNİZ ÇOK BİLGİ VARDIR. Ateş

İNSANIN KENDİ KENDİNE YAPTIĞI KÖTÜLÜĞÜ, BÜTÜN DÜŞMANLARI BİR ARAYA GELSE YAPAMAZ. Ateş

ATEŞ, DÜNKÜ ATEŞ DEĞİL. YARINDA, BUGÜNKÜ ATEŞ OLMAYACAK. Ateş

DEĞİL DOKUZ KÖYDEN KOVULMAK; ONDOKUZ KÖYDEN DE KOVULSAM, DOĞRUYU SÖYLEMEKDEN, DOĞRU OLANI SAVUNMAKDAN VAZGEÇEMEM. Ateş

İNSANLARI GÖRÜNÜŞLERİ İLE YARGILAMAYINIZ, ÇOĞUNLUKLA ALDANIRSINIZ. GÖRÜNÜŞLER İNSANLARI GENELDE ALDATIR. YAKINDAN TANIMADIĞINIZ İNSANLAR HAKKINDA İYİ VEYA KÖTÜ DİYE HÜKÜM VERMEYİNİZ. GÜN GELİR İYİ DEDİĞİNİZ İNSANLAR KÖTÜ, KÖTÜ DEDİĞİNİZ İNSANLAR ÇOK İYİ ÇIKABİLİR. TERCİHLER SİZE AİT AMA SİZ DIŞ GÜZELLİKDEN ZİYADE İÇ GÜZELLİĞE ÖNEM VERİNİZ. Ateş

DOST DOĞRU SÖYLER, YÜZE SÖYLER, SEVİLMEZ. DÜŞMAN ARKADAN SÖYLER, YÜZE GÜLER. BAŞ TACI EDİLİR. BAŞ TACI OLMAK İÇİNDE OLSA; YÜZE GÜLENLERDEN, ARKADAN KONUŞANLARDAN OLAMAM. Ateş

DEĞER VERDİĞİNİZ İNSANLAR SİZ DEĞER VERDİĞİNİZ İÇİN DEĞERLİDİR. OYSA ONLAR KENDİLERİNİ BİR ŞEY SANIRLAR. SİZ DEĞER VERMEZSENİZ BİR HİÇTİRLER AMA BUNU AKILLARINA BİLE GETİRMEZLER. "ŞAİRİN DEDİĞİ GİBİ GÜZELLİKLERİ ON PARA ETMEZ BİZDEKİ AŞK OLMAZSA" Ateş

KIRK GÜN TAVUK GİBİ YAŞAMAKTANSA BİR GÜN HOROZ GİBİ YAŞARIM. Ateş

BU DÜNYA HERKESE YETER. YETERKİ ADAM GİBİ YAŞAMASINI BİLELİM. Ateş

TOPLUMDA KENDİNİ ŞEREFLİ GÖSTEREN ŞEREFSİZLER DÜNYA DÖNDÜKCE VAR OLACAK VE MİDE BULANDIRACAKLARDIR. Ateş

"HER ASALAK BİR SALAĞIN SIRTINDAN GEÇİNİR" İNSAN OLAN NE SALAK NE DE OLUR ASALAK. Ateş

HIRSIZLIK SADECE PARA ÇALMA İLE OLMAZ. ZAMAN PARADAN YERİNE GÖRE DAHA ÖNEMLİDİR. DAKİKALARI PARA İLE ÖLÇEMEZSİNİZ. GASP EDİLEN DAKİKALARIN HESABINI VEREMEZSİNİZ. MİLLET OLARAK BOŞA HARCANACAK NE VAKTİMİZ NE DE BOŞ ZAMANIMIZ VAR. Ateş

"KENDİM ETTİM KENDİM BULDUM KÜL GİBİ KARARIP SOLDUM EYVAH EYVAH" TÜRKÜSÜNÜ ÇALMAMAK İÇİN SİZE DEĞER VEREN DOSTLARINIZA, SİZİ SEVENLERE KULAK VERİNİZ. Ateş

TREN KALKAR GARDAN, KAÇARSA HABER GELMEZ NAZLI YARDAN. TRENDEKİ BİR GÜN AĞLAR, KAÇIRAN HER GÜN AĞLAR. EN İYİSİ TRENİ KAÇIRMAMAK. Ateş

"ZORLA YENEN AŞ YA KARIN AĞRITIR YADA BAŞ". NE YİYEN NEDE YEDİREN ŞİFA BULUR ARKADAŞ. Ateş

GÜZEL HER ZAMAN GÜZELDİR. ÇİRKİNLİK İSE BENİM İŞİM DEĞİLDİR. Ateş

DOST DOSTUN AYNASI OLMALI. AYNA KADAR DOĞRU OLAMIYORSA DOSTUNUM DİYE GEZMEMELİ. Ateş

OTOBÜS KAÇIYOR DEMİŞTİM DİNLEMEDİN. SON PİŞMANLIK FAYDA ETMEZ DEMİŞTİM TINLAMADIN. NE DEDİMSE İLTİFAT DEĞİL, GERÇEK DİYE, HOŞUNA GİTMEDİ. ANLARSIN BİR GÜN DEDİM, DALGA GEÇTİN. İŞ İŞTEN GEÇTİKDEN SONRA ANLARSIN DA, ONU DA BEN ANLAYAMAM. "GEÇER BORUN PAZARI ANCA GİDERSİN NİĞDE'YE." SÖYLEYECEK BİR SÖZÜN OLAMAZ BU DELİYE. Ateş

SEVDİĞİM BİRİSİ "BENİ SENİN KADAR AŞAĞILAYAN HİÇ KİMSE OLMADI" DEMİŞTİ. BIRAKIN AŞAĞILAMAYI İNCİLTMEK AKLIMIN KÖŞESİNDEN BİLE GEÇMEMİŞTİ. OYSA BU KİŞİ DEĞER VERDİĞİM SEVDİĞİM KİŞİLERİN BAŞINDA GELEN BİRİ. DEMEK Kİ DEV AYNASI OLMAMAK SUÇ OLUYOR. BEN SENİN DÜŞMANIN DEĞİLİM Kİ SENİ OLDUĞUNDAN FARKLI GÖSTEREYİM. BİR GÜN SANA GEREĞİNDEN FAZLA İLTİFAT EDERSEM BİL Kİ O GÜN DÜŞMANIN OLDUĞUM GÜNDÜR. Ateş

"GÜLÜ SEVEN DİKENİNE KATLANIR" KATLANIR DA ÖNEMLİ OLAN DİKENE KATLANIP, GÜLE KAVUŞABİLMEK. Ateş

İSTER ARKADAŞINIZ, İSTER SEVGİLİNİZ, İSTER AÇIK İSTER GİZLİ AŞKINIZ, İSTER DOSTUNUZ, İSTER SIRDAŞINIZ, İSTER ANNE BABANIZ, DEĞER VERDİĞİNİZ KİM OLURSA OLSUN GEREĞİNDEN FAZLA DEĞER VERMEYİNİZ. KENDİ DEĞERİNİZDEN KAYBEDERSİNİZ. Ateş

HER YÜZÜNE GÜLENİ, BOLCA İLTİFAT EDENİ DOST BELLEME. DOST, SEVİLMEME RİSKİNE RAĞMEN; DOĞRU NE İSE ONU SÖYLER, KALPTEN SEVER. ASIL DOST KENDİSİNE REVA GÖRMEDİĞİNİ KARŞIDAKİNE REVA GÖRMEYENDİR. Ateş

GERÇEK SÖZLERDEN KAÇANLAR, GÜZEL, SAHTE VE HOŞ SÖZLERE KANANLAR. ASLA ACI GERÇEKLERDEN KAÇAMAZLAR. Ateş

BENİM İÇİN SIFATINIZ NE OLURSA OLSUN. SİZİ KAYBETMEMEK UĞRUNA ASLA YALANA BAŞVURAMAM. SİZLERİ KAZANMAK İÇİN SAHTEKARLIK YAPAMAM. BENİ SEVEN DÜRÜST OLDUĞUM İÇİN SEVSİN SAHTE İLTİFATLAR İÇİN DEĞİL. SAHTE DOSTLAR VE SAHTEKARLIK BENDEN UZAK OLSUN. Ateş

SEVDİKLERİNİZİ YARGILARKEN OLAYLARA KENDİ CEPHENİZDEN BAKMAYINIZ. ALDANIRSINIZ. KARŞIDAKİNİN YERİNE KENDİNİZİ KOYABİLDİĞİNİZ SÜRECE DOĞRU YARGILAMA YAPABİLİRSİNİZ. Ateş

SİZ, SİZ OLUN, OLMAZ ÖYLE ŞEY DEMEYİN. BİR GÜN OLUR, OLUYORMUŞ DEMEK ZORUNDA KALIRSINIZ. ASLA BİRİNİ KINAMAYINIZ. KINADIĞINIZ OLAYIN, BİR GÜN BAŞINIZA GELDİĞİNİ, GÖRMENİZ HİÇ DE UZUN SÜRMEZ. ALLAH ISLAH ETSİN DEYİP GEÇİN. YOKSA, KINADIĞINIZ OLAYLA KENDİNİZ ISLAH EDİLİRSİNİZ. Ateş

"İLTİFAT; YALANIN SÜSLENMİŞ, KILIF GİYDİRİLMİŞ HALİDİR" İLTİFAT ETMEYİ BİLMİYORUM. ÇÜNKÜ YALAN SÖYLEMEYİ BECEREMİYORUM. Ateş

GERÇEKLER DOĞRU VE ACI OLUR. İLTİFATLAR SAHTE VE YALAN. GERÇEKLERDEN KAÇANLAR, İLTİFATLARA SIĞINANLAR, ACI SONDAN KAÇAMAZLAR. KURTULUŞ GERÇEKLERLE YÜZLEŞMEKDEN, İLTİFATLARDAN UZAK DURMAKDAN GEÇER. Ateş

AŞIRI MAKYAJ GÜZELİ ÇİRKİNLEŞTİRİR ÇİRKİNİ GÜZELLEŞTİRİR. Ateş

DOĞRULAR VE GÜZELLİKLER MALINIZ, ÇİRKİNLİKLER VE KÖTÜLÜKLER ÇÖPÜNÜZ OLSUN. Ateş

SİGARA

OĞUZLAR Mayıs 1994

SİGARA

Ahmet ATEŞ Oğuzlar Gazetesi yazı İşleri Müdürü

İçerken güldürür

Sinsi, sinsi öldürür

İçene kendini kahraman sandırır

Şeytani bir zehri andırır

İnsana kendi kendini yandırır

Sigara içmek suç değil

Bıçak taşımakta suç değil

Fakat bıçak ve tabanca

Bir başkasına zarar verince suç

Peki, sigara bir başkasına zarar verince neden suç sayılmaz? Şimdi sormak gerek aklı ve fikri olan herkese. Hangi insanın bir başka insanı zehirlemeye hakkı var? Sigara içme özgürlüğünü savunan vatandaşlara demezler mi ki içenin içme özgürlüğü varda içmeyenin sigara içmeme özgürlüğü yok mu? Sigara içmeyenin sigara içene bir zararı yok. Peki sigara içenin içmeyene neden zararı olsun. Bir resmi daire veya aile düşünün aynı odayı on kişi paylaşıyor. Bunun beşi sigara içiyor diğer beşi içmiyor. Beş kişinin sigara içme özgürlüğü varda diğer beş kişinin sigara içmeme, zehirlenmeme özgürlüğü yok mu? Sigara içmeyen beş kişinin sigara içen beş kişiye zararı yok da, sigara içen beş kişi niye diğer beş kişiyi zehirlesin.

Sigara içenler içmeyenleri zehirleme hakkını kimden ve nereden alıyorlar?

Anti parantez kimse özgürlükten bahsetmesin özgürlüklerde sınırsız değil sınırlıdır. Çünkü bir kişinin özgürlüğünün başladığı yerde diğer bir kişinin özgürlüğü biter. Bitmiyorsa tecavüz olur. Suç teşekkül eder, cezayı gerektirir.

Anti parantez kimse özgürlükten bahsetmesin özgürlüklerde sınırsız değil sınırlıdır. Çünkü bir kişinin özgürlüğünün başladığı yerde diğer bir kişinin özgürlüğü biter. Bitmiyorsa tecavüz olur. Suç teşekkül eder, cezayı gerektirir.

Birde en çok şundan söz edilir. Yahu sigara içen akciğer kanseri, verem ve diğer hastalıklara yakalanıyor da içmeyen yakalanmıyor mu?

Yakalanıyor: Tabiî ki siz sigara içenlerin sayesinde bir ailede bir kişi sigara içiyorsa diğerlerinin ben sigara içmiyorum demesi gerçek anlamda yalan ve yanlış olur. Sigara içen kişi sadece kendisini zehirlemez evdeki hanımını çocuklarını ve diğer fertlerin hepsini zehirlenmeye mahkum eder, onların yanında sigara içtiği sürece.

Şimdi sorarım size hangi babanın kızını, hangi ananın oğlunu, hangi dedenin torununu,hangi tiryakinin tiryaki olmayanı zehirleme hakkı var?

Medeniyet deyince bazıları çıplaklık sanır, asla. Medeniyet bu ve benzeri durumlarda kendini gösterir. Medeni insan başkalarına ve kendisine saygı duyan insandır. Başkalarının haklarını gasp etmeyen temiz insandır. Hoş görülü insandır. Kendi özgürlüğüne sahip çıktığı kadar başkalarının özgürlüğüne sahip çıkan ona saygı duyan insandır.

Bir düşünür medeniyeti şöyle tarif eder. "Medeni insan karanlık da esnerken sol elinin tersi ile ağzını kapayan insandır" der. Tabiî ki bizde olduğu gibi esnerken küçük dilini karşısındakine gösteren değil.

"Anlayana sivri sinek saz, anlamayana davul zurna az"

Kimsenin kimseyi zehirlemeyeceği, kişilerin birbirlerine saygılı olacağı,toplum menfaatlerinin ön plana çıkacağı bencilliğin arka planda kalacağı, hoş görülü medeni toplumlara doğru.

Saygı ve sevgilerimle bir sonraki sayıda buluşmak üzere.

Sevgili okurlar Makalenin yayın tarihine bakarsanız bu günkü sigara ile ilgili kanun konusunun alt yapısını görürsünüz o tarihlerde bu yazıyı kaleme almak yürek, bilek ve cesaret isterdi. İlk sigara kanunu bile (Kanun Numarası : 4207 Kabul Tarihi : 7/11/1996 Yayımlandığı R.Gazete: Tarihi:26/11/1996 Sayı: 22829) bu makaleden 2 Yıl 6 Ay sonra çıkmıştır. O gün dile getirdik iki yıl sonra kısmen bugünse tamamına yakını kanuna konmuştur. Eh sağlık olsun 12 yıl sonrada olsa birşeyler değişmiştir. O gün dalga geçenlere duyrulur.

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.477332.6074
Euro34.596434.7351
Takvim